Tömés kontra betét (inlay)
Sajnos a fogszuvasodás népbetegségnek tekinthető, hiszen szinte minden ember - vagy a fogorvosa - észrevett már egy-két lyukas fogat a szájában. Ezeknek a kezelésére több mód is rendelkezésünkre áll.
Tömés alkalmazása:
Amennyiben ez a lyuk nem túl nagy méretű, egy egyszerű töméssel is el tudjuk látni. Ennek az a menete, hogy a szuvas részeket fúróval eltávolítjuk, és az így képződött üreget fogászati tömőanyaggal betömjük.
Ebben az esetben a páciensek kész töméssel távoznak a rendelőből.
Betét azaz inlay alkalmazása:
Ha viszont ez a lyuk már nagyon nagy, a megmaradó fog nagy mértékben gyengült, akkor felmerül a betét /inlay készítésének a lehetősége. A nagy méretű szuvasodásokat azért nem célszerű egyszerű, a fenti módon elkészítendő töméssel ellátni, mert a tömőanyag nem tudja kellőképpen megerősíteni a nagymértékben destruált megmaradt foganyagot, továbbá a tökéletes anatómiai fogformát sem tudjuk visszaállítani a szájüregben.
Ezért ilyenkor az indirekt tömés készítését szoktuk ajánlani.
Ennek az a menete, hogy eltávolítjuk a szuvas részeket fúróval, illetve egy olyan speciális formát alakítunk ki a megmaradt fogban, hogy az a betét beragasztására alkalmas legyen.
Ezt követően veszünk egy lenyomatot a fogívekről, melyek alapján a fogtechnikus el tudja készíteni az üregbe tökéletesen - mint a kulcs a zárba - illeszkedő restaurátumot, "tömést".
Ezután ideiglenes tömőanyaggal fedjük a kifúrt lyukat a fogban, tehát ebben az esetben a páciens nem a kész töméssel távozik a rendelőből.
A technikusnak pár napra szüksége van a betét elkészítéséhez.
A következő alkalommal a fogorvos beragsztja a fogba az elkészült betétet.
Ezt a megoldást gyakran alkalmazzuk gyökérkezelt fogak esetében is.
Visszahívást kérek
Flórian Dental fogászati szakrendelő
Szolgáltatásaink
Tekintse át, hogy milyen szolgáltatásokat vehet igénybe fogorvosaink segítségével!
MegnézemFogorvosaink
Fogorvosaink és munkatársaink várják, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a panaszaira.
Megnézem